Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Miraż

Wystawa Łukasza Patelczyka.

Miraż

Wystawa w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu pt. „Miraż” to prezentacja malarskich wizji Łukasza Patelczyka, który konfrontuje dwie pozornie obce sobie konwencje artystyczne: na klasyczny pejzaż malarz nakłada abstrakcyjne elementy, przybierające na przestrzeni lat różne formy - od ram, poprzez wypełnione figury geometryczne, zasłaniające to, co na obrazie wydaje się najistotniejsze, po kompozycje złożone ze świetlistych linii lub punktów, czy wreszcie swego rodzaju filtry.

Obrazy Łukasza Patelczyka przywodzą na myśl romantyczne malarstwo pejzażowe, oddające potęgę natury, sugerujące istnienie metafizycznego porządku świata. To często nokturnowe kompozycje o zawężonej gamie barwnej, która jednocześnie podkreśla strukturę obrazu, zwraca uwagę na detal malarski oraz akademicką dbałość o formę. Jednocześnie artysta wprowadza do kompozycji abstrakcyjną serię kształtów, przełamując w ten sposób malarski, nieco staromodny, sentymentalizm.

Artysta z wirtuozerią posługuje się elementami tradycji artystycznej. Jednocześnie z równą świadomością czasów, w których żyje, integruje ich elementy z wizualnymi warstwami przeszłości. “Myślenie obrazami” u Patelczyka to nie tylko afirmacja ich klasycznej postaci, lecz także sprawne funkcjonowanie w kulturze obrazkowej oraz znajomość meandrycznych zasad jej działania w kapryśnej współczesności.

kuratorka wystawy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 28 czerwca o godzinie 19.00. Wystawę będzie można obejrzeć w terminie: 28.06-31.08.2019r.

Partnerem wystawy jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii i oddział Ergo Hestia Kalisz.

ŁUKASZ PATELCZYK

Urodzony w 1986 roku w Wejherowie. Zajmuje się malarstwem. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom uzyskał w 2012 roku w pracowni prof. Teresy Miszkin oraz pracowni prof. Witosława Czerwonki. W 2011 roku został laureatem nagrody specjalnej w konkursie „Artystyczna Podróż Hestii” (stypendium w Walencji), a w roku 2015 laureatem nagrody prasowej w konkursie 42 Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. MIeszka i pracuje w Bydgoszczy oraz Warszawie.