Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Koncert na zakończenie obchodów roku Adama Asnyka

Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki, Ewa Iżykowska.

Koncert na zakończenie obchodów roku Adama Asnyka

Bilety zakupione na wcześniejszy termin tj. 20 grudnia 2018 zachowują ważność.

Ewa Iżykowska- sopran

Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki w składzie:

Sebastian Karpiel-Bułecka- wokal, skrzypce

Wojciech Topa- wokal, skrzypce

Bartek Kudasik- wokal, skrzypce

Józek Chyc- wokal, basy podhalańskie

Chór Filharmonii Częstochowskiej "Collegium Cantorum" Janusz Siadlak - przygotowanie chóru.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej, Adam Klocek - dyrygent.

Piotr Moss - Sonety Asnyka (prawykonanie).

Zygmunt Noskowski - "Cieniom Adama Asnyka" marsz żałobny na orkiestrę symfoniczną.

Karol Szymanowski - Harnasie.

Ewa Iżykowska - śpiewaczka, aktorka, studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Akademii Teatralnej w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem), a nastepnie we Włoszech w studio operowym w La Scali oraz Accademia di S. Cecilia, Accademia Chigiana - Siena (Diploma d’Honore) pracując z G. Favaretto, G. Simionato, E. Campogagliani. Jest laureatką konkursów wokalnych. Występowała w Polsce i za granica, m. in. w La Scali, wiedeńskiej Kammeroper, Carnegie Hall, była solistką opery w Luzernie w Szwajcarii. Wykonywała takie partie operowe jak Traviata, Mimi, Fiordiligi, Hrabina, Tatiana, Adriana Lecouvreur, Blanche, Salome, Nedda, Michaela, Liu, Blonda, a także główne role w większości oper K. Pendereckiego. Współpracowała z takimi dyrygentami jak E. Muller, M. Viotti, H. Gielen, K. Penderecki, J. Kasprzyk, G. Nowak i inni. Występowała na wielu międzynarodowych festiwalach, jak również na scenach i estradach świata w dużych formach oratoryjnych jak II i VIII Symfonia Mahlera, oratoria K. Pendereckiego, III symfonia H. M. Góreckiego. Dokonała wielu nagrań. Obecnie jest profesorem UFMC w Warszawie, prowadzi masterclass po całym świecie, koncertuje i reżyseruje. Przez 4 lata uczyła na Uniwersytecie w Korei Płdn piastując tam stanowisko dyrektora. Jest odznaczona złotym orderem zasługi w Korei, nagrodą Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz tytułem Ambasador Miasta Kalisza.

Kapela Sebastiana Karpiela-Bułecki - przed powstaniem zespołu "Zakopower", w latach 1991 - 2005, jego podhalański rdzeń (Sebastian Karpiel Bułecka, Józef Chyc, Wojciech Topa i Bartłomiej Kudasik) funkcjonował, jako kapela (po góralsku - "muzyka") Sebastiana Karpiela Bułecki. Zgodnie z podhalańskim zwyczajem nazwa była związana z osobą prymisty - pierwszego skrzypka. Sebastian Karpiel Bułecka kontynuował rodzinne tradycje muzyczne – „poszedł w ślady” ojca Bolesława i starszego brata Jana Karpieli Bułecków, słynnych góralskich muzykantów. Muzyka Sebastiana Karpiela Bułecki grała wszędzie tam, gdzie na Podhalu muzyka jest żywa. Grali akustycznie na tradycyjnych góralskich instrumentach (skrzypce, basy podhalańskie, dudy podhalańskie, fujara słowacka) w zakopiańskich knajpach i na festiwalach folkowych czy na wszelkiego rodzaju impreza rodzinnych, chrzcinach, weselach, pogrzebach. Grając razem kapela zjeździła Europę i Amerykę Północną występując na festiwalach folkowych. Muzyka była wielokrotnie nagradzana na konkursach i przeglądach muzyki ludowej (m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą). Jako jedni z nielicznych dostąpili zaszczytu zagrania w barcelońskiej Katedrze Sagrada Familia z programem kolędowym na zakończenie Polskiej Prezydencji w UE. Do tej pory Kapela Sebastiana Karpiela Bułecki koncertuje promując kulturę ludową skalnego Podhala. Współtworzy projekt „Głosy Gór” m.in. z Januszem Olejniczakiem i Jerzym Maksymiukiem ukazujący wpływ muzyki i tradycji góralskiej na twórczość wybitnych kompozytorów polskich: Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Mieczysława Karłowicza; Wystąpili kilkukrotnie w wykonaniu koncertowym baletu Harnasie Szymanowskiego współpracując m.in. z Michałem Nesterowiczem, czy orkiestrą Marka Mosia.

Ciesząc się uznaniem na Podhalu członkowie kapeli zaczęli współpracować z wykonawcami muzyki jazzowej i popowej. Udzielali się na płytach m.in. Kayah i Bregovic, T.Love. Koncertowali i nagrywali miedzy innymi ze Zbigniewem Preisnerem, Zbigniewem Namysłowskim, Mateuszem Pospieszalskim, Michałem Nesterowiczem. Te spotkania pozwoliły rozwinąć się Kapeli i dojrzeć decyzji o spróbowaniu swych sił również poza muzyką stricte folkową. Tak powstał zespół Zakopower.

Chór Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum”jest zawodowym chórem mieszanym który rozpoczął działalność we wrześniu 2012 roku.

Chór został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Orderem Honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej".

Zespół dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich - A. Koszewskiego, W. Łukaszewskiego, J. Łuciuka, R. Maciejewskiego, M. Bembinowa, E. Bogusławskiego, M. Borkowskiego, M. Jasińskiego, St. Moryty. Za sprawą „Collegium Cantorum” po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana została w Polsce „Misa por la paz y la Justicia” Ariela Ramireza, partyturę której dyrygent chóru otrzymał od kompozytora podczas tournée chóru w Argentynie. Chór “Collegium Cantorum” koncertował w wielu miastach Polski i na całym świecie.

Sprawdź także...