Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Polski Dzień Bluesa

Muzycy niepokorni - koncerty, film, spotkanie.

Polski Dzień Bluesa

"Muzycy niepokorni" to opowieść zapisana w dźwiękach muzyki na żywo, obrazie filmowym "SUGAR MAN" o Sixto Rodriguezie i fascynującej historii The Allman Brothers Band. W tym roku gośćmi wydarzenia będą JAN GAŁACH & PRZYJACIELE i M BAND oraz dziennikarz muzyczny PAWEŁ FREEBIRD MICHALISZYN. Zapraszamy do świata improwizacji, różnorodności instrumentów, niekomercyjnych projektów, pasji do muzyki i indywidualizmu.

Bilet upoważnia do wstępu na film "Sugar Man" (godz. 17.30) i koncert "Jan Gałach & Przyjaciele" (godz. 19.30). Dla pierwszych osób, które kupią bilet (dodatkowo) koncert zespołu M Band w sali studio (godz.16.00).

15.30 (Art Cafe)

Blues &Jazz & Buggie music - wprowadzenie w klimat.

16.00 (Sala Studio)

M BAND - Good Feeling Improvisation - koncert. Zespół składa się z czwórki zawodowych muzyków. Założycielem i liderem zespołu jest Krzysztof Matusiak, muzyk filharmoniczny, przepełniony niezwykłą ekspresją i temperamentem scenicznym. Gatunek: jazz/ blues. Nie poddają się komercji, improwizują, eksperymentują z instrumentami, każdy ich koncert wnosi coś nowego. Skład: Krzysztof Matusiak – kontrabas akustyczny/elektryczny, Anna Matusiak – flet, Łukasz Smoleński – fortepian, Andrzej Elert – perkusja.

17.00 (Art Cafe)

Sixto Rodriguez - muzyczne wprowadzenie do filmu.

17.30 (Kino Centrum)

SUGAR MAN - film. 

19.00 (Art Cafe)

Śladami the Allman Brothers Band - spotkanie z Pawłem Freebirdem Michaliszynem.

19.30 (sala widowiskowa)

Jan Gałach & Przyjaciele - buntownik ze skrzypcami.

Multiinstrumentalista grający przede wszystkim na skrzypcach, kompozytor i aranżer.

Współpracował z największymi w Polsce, m.in.: Dżem, Martyna Jakubowicz, 4 Szmery, Leszek Winder, Jan Kyks Skrzek, Śląska Grupa Bluesowa, Sebastian Riedel czy z Kasą Chorych. Od 2014 na stałe nawiązał współpracę z Maciejem Balcarem. Ma intrygujący talent aranżowania środowiska charakterystycznego dla muzyki bluesowej, jako podłoża i fundamentu dla rockowo-folkowych improwizacji. Pojęcie bluesa w przypadku skrzypka jest trochę zbyt ogólne i niekompletne, gdyż chodzi tutaj o „gałachowy” blues, odznaczający się charakterystycznym brzmieniem i barwą jemu przypisaną. Jan Gałach od wielu lat jest uważany za najlepszego młodego elektrycznego skrzypka w polskim bluesie. Już od kilku lat jest nagradzany tytułem najlepszego multiinstrumentalisty wg magazynu „Twój blues” – i z tym trudno się nie zgodzić. Koncerty muzyka czy to z jego autorskim projektem, czy w ramach gościnnych występów są zawsze połączeniem niebywałego talentu, olbrzymiego profesjonalizmu i prawdziwej pasji.

Skład: Jan Gałach – skrzypce, Mariusz Korczyński – wokal, Marek Görlitz - Gitara, Paweł Mikosz – bas, Borys Sawaszkiewicz - klawisze, Max Ziobro - perkusja, Krzysztof Kot – perkusja.

Sprawdź także...