Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Bartas Szymoniak

Z cyklu: Scena Studio zaprasza.

Bartas Szymoniak

Marek Sierocki powiedział o nim: " Ty tworzysz nowy gatunek muzyki ", podobnie pisze Onet.pl. Z kolei Dorota Wellman nazwała go "człowiekiem orkiestrą". O ile dotychczas słyszeliśmy o beatboxerach, wokalistach i instrumentalistach, to ten Artysta łączy w sobie wszystkie te trzy umiejętności , określa je BEATROCKIEM.

To artysta nietuzinkowy – kreujący nowe zjawisko na polskiej scenie muzycznej! Twórca stylu BEATROCK – gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów / absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach / laureat „IDOLA”/ frontman grupy Sztywny Pal Azji (2008-2015.)

Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd. ) a następnie zapętla na tzw looper. Dźwięk po dźwięku, warstwa po warstwie. Tak powstają kompozycje Artysty – człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie gitarzysta i wokalista – Michał Parzymięso. 

01.03. 2017 r. nakładem S.P. Records ukazał się album pt. „Alarm” , nagrany w taki właśnie sposób. Jest to pierwsza tego typu płyta w Polsce, będąca jednocześnie ilustracją muzyczną do słów najważniejszych poetów pokolenia Kolumbów.

Wiersze A.Słonimskiego, K.K. Baczyńskiego oraz T.Gajcego zostały pokazane w nowatorskich aranżacjach beatrockera. „Alarm” w swoim brzmieniu odbiega od dotychczasowego ,schematycznego obrazu poezji w muzyce i nadaje jej zupełnie nowy wymiar ! Płyta obok „Powstania” Lao Che i „Jestem przestrzeń ” Moniki Borzym, zaliczana jest obecnie do najważniejszych w tej tematyce. Nominowana została również do nagrody „Strażnika historii”. Premiera  miała miejsce podczas specjalnego koncertu live dla TVP 1 ” Niezłomnym – honor „. Zapowiedzią są tytułowy „Alarm”, „Portret” oraz „Wiatr”.

„Alarm” stał się dla Artysty także pewnego rodzaju misją. Świetnie przyjmowane koncerty dla szkół spowodowały, że Bartas zdecydował się na cały cykl takich wydarzeń, które zostały objęte patronatem Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty i wsparte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Okazuje się, że poezja może być „trendy“ a koncerty  prawdziwą lekcją historii przekazywaną uczniom w niebanalny, i odkrywczy sposób  ( zdjęcia w załączniku ukazują jak takie koncerty wyglądają ). Z kolei Klip do „Alarmu” stał się obowiązkowym do interpretacji na olimpiadzie polonistycznej w 2017 r.

Marek Sierocki o „Alarmie” : „Dla mnie jest to coś wyjątkowego! Myślałem, że połączenie beatrocka z takim tekstem jest niemożliwe, tymczasem Ty sprawiasz, że to żyje na nowo”  

Oficjalna strona artysty: https://web.facebook.com/bartas.szymoniak/

Sprawdź także...