Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Variete

Jeden z najważniejszych przedstawicieli polskiej sceny nowofalowej i zimnofalowej lat 80. XX w. W swojej twórczości prezentował chłodną, surową muzykę po części inspirowaną The Cure czy Joy Division.

Variete

W 1993 roku, po 10 latach istnienia, ukazuję się w końcu debiutancki album grupy, zatytułowany „Variete
W następnych latach zespół znacznie częściej przypominał o swoim istnieniu. Na rynku pojawiły się kolejne longplaye: „Koncert w Teatrze Stu” (1994) oraz „Wieczór przy balustradzie”(1996). Niestety, po okresie wzmożonej aktywności, o kapeli ponownie zrobiło się cicho – mimo, że formacja nadal oficjalnie istniała, nigdzie nie występowała, nie doszło także do zarejestrowania jakiegokolwiek materiału. Dopiero w 2001 roku panowie zaczęli ponownie odbywać próby a przed końcem roku dali także kilka koncertów – jednak na dobre powrócili dopiero w maju następnego roku. W 2002 roku nakładem wytwórni Furia Musica, ukazał się w końcu rzeczywisty debiut zespołu, pod tytułem „Bydgoszcz 1986”. Poza piosenkami nagranymi w 1986 roku na wydawnictwo trafiło także kilka bonusowych kompozycji pochodzących z koncertów grupy z 1989 roku. W księgarniach natomiast można było nabyć drugi tomik poezji lidera „Record – Play”. Co istotne, niektóre z wierszy, zostały wykorzystane później jako teksty Variété.
W czerwcu 2003 roku formacja weszła do studia Mózg w Bydgoszczy, gdzie rozpoczęła pracę nad muzyką mającą wypełnić jej kolejny album. Nagrania trwały do listopada następnego roku. Gotowe dzieło zatytułowane „Nowy materiał” trafiło na sklepowe półki w marcu 2005 roku (ukazało się nakładem wytwórni Pomaton EMI).

W październiku 2006 roku grupa udała się na krótką trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych, gdzie muzycy zagrali przede wszystkim dla Polonii w Nowym Jorku i Chicago. Członkom zespołu na tyle spodobało się w pierwszym z wymienionych miast, że właśnie tam postanowili nagrać materiał na nową płytę (wspomogło ich dwóch miejscowych instrumentalistów: basista Donald Dixon i perkusista Luigi Franceschi). I tak do kwietnia 2007 roku w USA powstała lwia część materiału, który następnie był już kończony w bydgoskim studiu Mózg. Krążek początkowo planowany był na jesień tego samego roku, jednak termin ten nie został dotrzymany. Skończony longplay, zatytułowany został „Zapach wyjścia” i pojawił się w sprzedaży w kwietniu 2008 roku. Ciekawostką jest to, że do pierwszego tysiąca egzemplarzy został dołączony kolejny wiersze Grzegorza pod tytułem „Bydgoszcz – Nowy Jork”. Po jego ukazaniu się formacja ruszyła w promocyjne tournée, podczas którego zaliczyła między innymi występ w studiu im. Agnieszki Osieckiej dla radiowej Trójki Warto dodać, iż „Zapach wyjścia” w marcu 2009 roku został wyróżniony na Nagrodach Polskich Melomanów za album roku – Nowa Fala/Synth Pop/Cold Wave. Jesienią 2017 roku ukazał się najnowszy album „Nie Wiem”.

Foto: Andrzej Roszczak

Sprawdź także...