Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Na dachu świata i nie tylko

O swojej pasji opowie Ada Widawska.

Na dachu świata i nie tylko

Ciekawość świata jest motorem napędzającym do kolejnych, niskobudżetowych podróży. Doświadczanie innych kultur, zwyczajów, religii, poznawanie zwykłych ludzi i ich życia zawsze niesie ze sobą dreszczyk emocji. Do tego odmienna przyroda, inny klimat, smaki i zapachy wciąż kuszą, aby założyć plecak na plecy, wziąć parę dolarów i ruszyć – jak na razie głównie do Azji.

„Azja wciąga!!! Duża, rozłożysta. Ciągnie się niemal od bieguna do równika. W pionie też nie ma sobie równych – od najgłębszej depresji świata po najwyższy szczyt na Ziemi. Od syberyjskich śniegów po tropikalną dżunglę. Od tropikalnej dżungli po lodowce dumnie błyszczące w wysokich górach. I w tej mozaice przyrody mozaika ludzkich ras, religii, zwyczajów, kontrastów biedy i bogactwa, trudu, znoju, zabawy i uśmiechu.

Chcę Was zabrać na Dach Świata, gdzie tybetańscy mnisi mruczą swoje mantry i jaki brykają po zielonych łąkach, do Ladakhu, gdzie Stok Kangri (jeden z 6-tysięczników) pozwolił mi podziwiać widoki ze swego wierzchołka i do pustynnego Omanu, gdzie islam wytycza rytm życia, ale praktycznie wszyscy znają Boba Marleya. Aromatyczna Sri Lanka i jej uśmiechnięci mieszkańcy wprawiają w błogostan, ale echa konfliktu Syngalezów z Tamilskimi Tygrysami wciąż wybrzmiewają. Liczę, że uda nam się jeszcze wskoczyć w parę innych azjatyckich miejscówek! Dokąd? Zapraszam na prelekcję.”