Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

O samorządzie inaczej - dziennikarstwo danych

Bezpłatne warsztaty z dziennikarstwa danych, czyli o dostępie do informacji publicznej i obróbce danych (w wielkim skrócie).

O samorządzie inaczej - dziennikarstwo danych

Kaliska Inicjatywa Miejska i Stowarzyszenie 61 zapraszają na bezpłatne warsztaty z dziennikarstwa danych. Podczas spotkania uczestnicy poznają podstawowe narzędzia dziennikarstwa danych, przećwiczą pozyskiwanie, „czyszczenie” i przetwarzanie danych urzędowych. Poznacie dobre praktyki wizualizacji oraz rozpowszechniania informacji wśród innych mieszkańców oraz najważniejsze wyzwania i narzędzia fact-checkingu. Efektem warsztatów będą krótkie teksty i infografiki o tematyce samorządowej.

Warsztaty szczególnie skierowane są do redakcji lokalnych mediów, blogerów, działaczy organizacji pozarządowych i zainteresowanych mieszkańców. Warsztaty są otwarte dla osób z różnych miejscowości.

Wymagana jest podstawowa znajomość obsługi komputera. Organizatorzy, w miarę możliwości, proszą o przyniesienie laptopa. Szkolenie ma formę warsztatu z ćwiczeniami.

Program:

09:00 – Dane publiczne: tematy, dostępność i dobre praktyki.

11.00 – Warsztat z narzędzi IT: Jak zaoszczędzić czas i nie przepisywać tabelek ze strony internetowej? Scraping i czyszczenie danych. Co wynika z danych publicznych i jak to sprawdzić? Podstawowa analiza danych w Excelu. Jak to przekazać innym? Zasady i narzędzia tworzenia infografik.

14.00 – przerwa obiadowa

14.30 – Fact-checking (Demagog.org.pl)

16.30 –  Praca nad własnymi projektami

Kontakt: Hila Marcinkowska, tel. 600 067 956, kim@kaliskainicjatywamiejska.pl

Udział w projekcie jest bezpłatny – projekt realizujemy w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2016.

ZAPISY: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNKmkO4RSu3KoTeyX3G_GvoijDpl-whQFIMWP2LyXXSgRBoA/viewform