Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

MISS POLONIA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO - Kalisz 2018

Po co miastu kultura? Debata, brunch.

Wspólnie – z udziałem mieszkańców Kalisza – uczestnicy debaty będą próbowali odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Po co miastu kultura? Debata, brunch.

1. Po co miastu kultura? Kto powinien ją tworzyć, nadawać kulturalny rytm miastu? W jaki sposób kultura tworzy tożsamość miasta?

2. Jak tworzyć ofertę kulturalną dla miasta? Czy ona powinna podążać za potrzebami mieszkańców czy raczej je wyprzedzać/tworzyć potrzeby?

3. Czy kultura może pomagać mieszkańcom w nawiązywaniu relacji z przestrzenią, w której żyją? Ze swoim miastem i ze sobą nawzajem? W jaki sposób się to odbywa poprzez np. kulturę i dlaczego warto o tę relację zadbać?

4. Demografia i przyszłość miasta w kontekście kultury. W jaki sposób oferta kulturalna miasta i jej jakość wpływa na atrakcyjność miasta dla obecnych i potencjalnych mieszkańców.

5. Tworzenie nowych przestrzeni dla organizacji wydarzeń kulturalnych 

6. Aktywizacja różnych grup społecznych oraz grup wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem z uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym. Włączanie mieszkańców w aktywne stwarzanie oferty kulturalnej.

7. Kwestia komfortu życia w mieście i co się na to składa. „Uspołecznienie” miasta, stwarzanie go dobrym miejscem do życia. Co sprawia, że żyje się w mieście lepiej?

Do udziału w debacie organizatorzy festiwalu zaprosili znakomitych praktyków kultury oraz działaczy miejskich i specjalistów od rewitalizacji z kraju oraz miejscowych aktywistów miejskich i działaczy kultury, m.in. Artura Celińskiego (DNA Miasta, Res Publika Nova) Agnieszkę Różyńską (Generator Malta), Wojciecha Szuniewicza (Centrum Kultury w Krotoszynie) i Julię Rzepkę (Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie).