Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

X Festiwal Kultur Europy – ESTONIA

Wykład popularno-naukowy, trzy prezentacje filmowe i koncert o zabarwieniu folkowym, jednej z najpopularniejszych estońskich grup NAISED KÖÖGIS. Wstęp na wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

X Festiwal Kultur Europy – ESTONIA

WYKŁAD – 17.10. godz. 17.00 sala studio 

Kazimierz Popławski – „Estonia – mały wielki kraj” 

Choć historycznie wiele nas łączy i choć Estonia zachwyca nas osiągnięciami i odwagą w cyfryzacji państwa, to nadal niewiele wiemy o naszych północnych sąsiadach znad Bałtyku. Jaka jest sytuacja polityczna i międzynarodowa Estonii? Jak Estończycy spędzają wolny czas? Czy jest coś, czego nie można załatwić elektronicznie w Estonii? Ile wysp ma Estonia? Kim są Setu?

Kazimierz Popławski – redaktor naczelny Przeglądu Bałtyckiego, ekspert Fundacji Naukowej Norden Centrum, twórca i redaktor portalu estońskiego Eesti.pl. 

https://www.eesti.pl/

Prezentacje filmowe

17.10. godz. 19.00 – film „Matka”

„Matka” (Ema), reż. Kadri Kõusaar, Estonia, 2016, 89’

Lauri – nauczyciel w liceum w małej estońskiej miejscowości zostaje postrzelony w niejasnych okolicznościach i zapada w śpiączkę. Wiadomo, że wcześniej pobrał z banku 60 tysięcy Euro.

Opiekuje się nim matka, która obserwuje korowód ludzi, którzy przychodzą do jej nieprzytomnego syna. Nikt nie wie, co się stało, a przecież wszyscy tu wszystko wiedzą…

Kryminalne estońskie puzzle, które podbiły serca publiczności na wielu festiwalach filmowych.

18.10. godz. 16.20 – film „Szermierz”

„Szermierz” (Miekkailija), reż. Klaus Härö, 2015, 93’

Jest rok 1953. Endel Neils zatrudnia się jako nauczyciel w małej miejscowości w Estonii i zakłada przy szkole  klub szermierki, która staje się dla dzieci ucieczką od szarej rzeczywistości.

Klub i jego opiekun stają się celem inwigilacji. Dzieci jednak zaczynają odnosić sukcesy sportowe i dostają się na zawody w Leningradzie, z którego uciekł ich nauczyciel.

Film oparty na autentycznej historii. W 2016 nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

19.10. godz. 15.30 – film „Na skrzyżowaniu wichrów”

„Na skrzyżowaniu wichrów” (Risttuules),  reż. Martti Helde, Estonia, 2014, 90’   

Film opowiada autentyczną historię Erny Tamm, rdzennej Estonki wywiezionej na Syberię z wieloma tysiącami rodaków na rozkaz Stalina w 1941 roku.

W scenariuszu wykorzystano autentyczne listy i pamiętniki Erny. Film jest czarno-białą sekwencją „żywych obrazów” będących rekonstrukcją fotografii, kamera płynnie „objeżdża” znieruchomiałe sceny,

przybliżając ich szczegóły i emocje bohaterów. Ten artystycznie wysmakowany film był wielokrotnie nagradzany m.in. przez publiczność na festiwalach w Chinach, Szwecji, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Grecji i Polsce.

20.10. godz. 19.00 koncert „Naised Köögis”

„Naised Köögis” (Kobiety w kuchni) to najpopularniejsza w Estonii grupa folkowa.

Zespół tworzą:
Katrin Laidre – śpiew, kannel, harmonia, gitara basowa
Kristiina Ehin – śpiew, harmonia
Sofia Joons – śpiew, skrzypce, gitara, instrumenty perkusyjne
Kairi Leivo – śpiew, gitara basowa

„Naised Köögis” to cztery artystki pochodzące z miasteczka Viljandi, nazywanego stolicą folku estońskiego, które z codziennych rozmów o wszystkim odbywanych w kuchni, stworzyły folkowe piosenki. Wykonują je, akompaniując sobie na tradycyjnych estońskich instrumentach. Artystki nierzadko parafrazują tradycyjne melodie ludowe, w tym taneczne, wykonując je w nowoczesnych aranżacjach. Zespól Naised köögis jest pięknym przykładem rozśpiewania Estończyków, którzy są dumni ze swojego ugrofińskiego języka i bogactwa tradycyjnych melodii. Ich zbiór muzyki tradycyjnej i folkowej należy do największych na świecie.

 Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Freda Jüssiego (od 17.10. do 11.11. 2018).

„Wyjaśnienie unikalnego fenomenu fotografii Freda Jüssiego najpewniej tkwi w jego powrocie do prostoty i najbardziej naturalnych i podstawowych wartości, które autor przedstawia poprzez osobiste doświadczenia krystalicznie czystego życia, używając w piękny sposób języka ojczystego. Człowiek ten, nazywany sumieniem Estończyków i zwierciadłem estońskiej duszy, jest nosicielem głębokiej mądrości, choć skromnie mówi o sobie, że jest tylko oknem, przez które przenika i tak już rozchodzące się wokół nas światło”

Wystawa „Rajumustrid” jest jednym z najjaśniejszych promieni wpadających przez to wspaniałe okno. Ekspozycja oparta jest na fotografii przyrodniczej Freda Jüssiego. Składa się z 31 najlepszych jego prac. Zdjęcia przedstawiają naturę Estonii poprzez pory roku, piękne miejsca, ludzi, zwierzęta itd. Prace Freda Jüssiego są sugestywne i serdeczne, przekazują widzowi północną świeżość estońskiej ziemi, poprzez obrazy natury stanowią dla przyszłych pokoleń piękną i pouczającą historię. Wystawę, która jest ekspozycją objazdową, z okazji 100. rocznicy Estonii zaprojektowała Kersti Tormis. Poprzez prezentowane obrazy estońskiej natury wystawa ma skłonić widza do rozmyślania o podstawowych wartościach życia, o przyrodzie jako wartości samej w sobie i o otaczaniu  jej ochroną.