Wybierz datę i sprawdź wydarzenia na dany dzień

Śladami Ostrowskich Globtroterów

Premiera filmu pt:”Samosioły, ostatni ludzie Czarnobyla” z podróżą w czasie Śladami Ostrowskich Globtroterów.

Śladami Ostrowskich Globtroterów

21 kwietnia o godz.20.00 (mała scena OCK) wyruszycie w podróż do Czarnobyla, przewodnikiem będzie najlepszy znawca tematu w Polsce, Krystian Machnik, a spotkanie poprowadzi pomysłodawca projektu Agnieszka Janowska.

O katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku, słyszał prawie każdy. O Samosiołach nikt. Samosioły, to rdzenni mieszkańcy Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia, którzy wbrew prawu, które od 1991 roku zakazuje osiedlaniu się na terenach skażonych, powrócili do swoich domów z których całymi rodzinami zostali ewakuowani w kwietniu 1986 roku. Mieszkają w miejscu, w którym nie ma „nic”. Nie ma prądu, bieżącej wody, sklepów, ludzi. Władza i społeczeństwo o nich zapomniało. Nie zapomniał jednak o nich Krystian Machnik, który zorganizował zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy i z Polski, zapakowanym po dach busem, zawiózł wszystko Samosiołom. Z tej niesamowitej akcji, powstał film, który będziecie mogli zobaczyć podczas spotkania.

"Ostatni ludzie Czarnobyla" to opowieść o niezwykłych osobach zamieszkujących teren uważany za wymarły. W tak zwanej Strefie Wykluczenia sam Krystian spędził już prawie 180 dni, poznając wszystkich tych, którzy tam jeszcze zostali. To ludzie w podeszłym wieku i nie ma miesiąca, żeby ktoś nie umarł - w tym tempie za kilka lat nie będzie już nikogo. Warto o nich pamiętać i warto wiedzieć, że tak podstawowe problemy, jak brak chleba to nie tylko domena rejonów trzeciego świata, bo takie coś ma miejsce również przy granicach Polski. I to na terenie największej katastrofy w historii energetyki jądrowej.

„Widziałam fragment filmu, naprawdę warto go zobaczyć. Wzruszający, ale też podnoszący na duchu. Ludzie, o których zapomniał Świat, dostają iskierkę nadziei w osobie Krystiana i ekipy, która o nich pamięta. Radość, łzy i niepowtarzalny błysk w oku, gdy w drzwiach pojawiają się chłopacy. Ale co najważniejsze, widać jak Ci ludzie oprócz ubrań, drewna, jedzenia, najbardziej potrzebują obecności drugiego człowieka” - mówi Agnieszka Janowska/Montownia Kreatywna

Śladami Ostrowskich Globtroterów to cykl spotkań podróżniczych organizowanych przez Agnieszkę Janowską/Montownie Kreatywną, odbywających się raz w miesiącu od 2012 roku. Bohaterami spotkań są ludzie z sąsiedztwa, pełnij pasji i miłości do poznawania Świata. Razem z nimi mieliśmy okazję być w najodleglejszych zakątkach Ziemi. Przemierzaliśmy bezdroża Syberii, zdobywaliśmy góry Tien Szan’u, pływaliśmy Batorym po Atlantyku, zwiedzaliśmy wyspę Hokkaido, w Afryce fotografowaliśmy pingwiny, a na Rapa Nui oglądaliśmy zaćmienie słońca. Prelekcje przez lata, zgromadziły ponad pięć tysięcy gości, a zainteresowanie nimi ciągle rośnie. 

Jeżeli chcesz wziąć udział w projekcie i opowiedzieć o swojej pasji lub wyprawie zgłoś się do organizatorów spotkania – Agnieszki Janowskiej/Montownia Kreatywna

Organizator spotkania; Agnieszka Janowska/MONTOWNIA KREATYWNA

https://web.facebook.com/MontowniaKreatywna/

Koordynator projektu; Agnieszka Janowska tel. 789 466 215, a.janowska@osw.pl

partnerzy: Ostrowskie Centrum Kultury, Napromieniowani.pl

Termin spotkania: 21 kwietnia 2018r., godz.20.00 Mała scena Ostrowskiego Centrum Kultury ul. Wolności 2 Ostrów Wielkopolski.